Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin inşaatında senenin son çalışmaları yapıldı. Birinci ve ikinci ünitelerde yeni aşamalar kaydedildi. Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh çalışmalara yönelik konuştu.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, birinci ve ikinci güç ünitelerine yönelik gelişmeleri paylaştı. Akkuyu NGS projesinin birinci ve ikinci ünitelerinde inşaatlar takvime uygun ilerliyor. Açıklamaya göre, reaktör şaftının kritik ekipmanı olan taşıyıcı kiriş kuruldu. Birinci güç ünitesine kurulan ekipman, reaktörü ağır ve sismik yüke karşı koruyor. Kirişin, dış çapının 9.6 metre ve ağırlığının 145 ton olduğu bilgisi paylaşıldı. Ekipman, karbon çeliğinden üretilen ve özel bileşimli betonla doldurulan radyal kirişlerden meydana geliyor. Altı hafta süren montaj sırasında Liebherr LR 13000 ağır paletli vinç kullanıldı. Sonraki aşamada, reaktör şaftı için +16 bin 500 metre kotuna kadar beton dökülmesi planlanıyor. Devamında, reaktör kazanını üst taraftan sabitleyecek baskı kirişinin kurulacağı paylaşıldı.

Açıklamada, ikinci ünitenin iç koruma binasına yapılan aşamalardan bahsedildi. Reaktör binasının sızdırmazlığını sağlayan iç koruma yapısının birinci katmanının montajı yapıldı. İşlem sırasında, kaplama levhası ve yapısal sağlamlık için tasarlanan karkastan oluşan bölmelerin montajı yapıldı. Montajı yapılan 10 bölmeden her birinin 5.7 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 7.5 ton ağırlığında olduğu paylaşıldı. İşlemle birlikte reaktör koruma binasının yüksekliği +4,950 metre kotuna yükseldi. Katman, kule vinçlerin yardımıyla yedi günde monte edildi. Bir sonraki aşamada, birinci katmandaki bölümler birbirine kaynak edilerek sabitlenecek.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Butckikh, “Santralin 2nci güç ünitesinde iç koruma binası birinci katmanının ve 1nci güç ünitesinde taşıyıcı kirişin montaj işleri öngörülen şartlarda yapıldı. Montaj personelinin çalışmaları ile ilgili herhangi bir eksiklik bulunmamakla birlikte, işlerin kalitesi, montaj işlerinin kabulünü gerçekleştiren özel bir komisyon tarafından kabul edildi. Önümüzdeki yıl tempomuzu kaybetmeden ilerlemeye devam edeceğimizden eminim” dedi.

Görsel Kaynağı: https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/ecd9b99e-4c1c-436d-8efe-141c28a4e722/3%2F20200922_2_44464946_58313811.jpg