Rus devlet bankası, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi için kredi sağlayacak. Anlaşma, projenin finansmanı açısından kritik değeri haiz. Kredi ile Rus ilişkilerinde yeni bir sayfa açılması öngörülüyor. Banka, çevre hassasiyeti olan projeleri destekliyor.

Rusya’nın özel bankalarından Sovcombank PJSC, Akkuyu NGS’nin inşaatı için kredi desteği verecek. Banka, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ile anlaştı. Anlaşma ile projeye, 300 milyon ABD doları değerinde kredi sağlanacak. Bankanın web sitesinde, kredinin 7 yıl vadeli olacağı paylaşıldı. Anlaşmanın, iki tarafın iş ilişkilerinde yeni bir sayfa açması bekleniyor. Sovcombank Yönetim Kurulu Başkanı Dmitriy Gusev, çevre hassasiyetinin olduğu projeleri desteklediklerini paylaştı. Gusev açıklamasında, “”Akkuyu NGS için temin edilen bu kredi söz konusu hedeflerimize tümüyle uygun bir adımdır.” ifadesini kullandı.

Anlaşmaya yönelik Akkuyu NGS ana hissedarından da açıklama geldi. Rosatom Genel Direktör Yardımcısı Ilya Rebrov, kredinin Akkuyu NGS’nin finansmanı açısından önemli olduğunu paylaştı. Rosatom, proje için 26 uluslararası bankadan 22 milyar ABD doları değerinde kredi almıştı. Projenin finansmanının tamamını Rus tarafı karşılıyor. Akkuyu NGS, “Yap-Sahip Ol-İşlet” (Build-Own-Operate) modeli ile inşa edilen ilk nükleer santral projesi.

Görsel Kaynağı: https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2020/12/18/thumbs_b_c_0722a64a8599c7934cec48ca06f0bcac.jpg