Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)’nin güvenliğini sağlayacak bir çalışmaya imza atıldı. Santral güvenliğinde kritik rol oynayan ekipmanının montajı tamamlandı. Ekipman, olası bir kazada kelepçe görevi görüyor. Diğer üniteler için de sipariş verildi.

Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesinde yer alacak kor tutucunun montajı tamamlandı. Kritik ekipman, olası bir kaza durumunda, nükleer yakıtın çevreye yayılmasını engelliyor. Akkuyu Nükleer AŞ’nin açıklamasına göre

Olası Bir Kazaya Anında Müdahale

Ekipman, yakıtı reaktörün sızdırmaz bölgesinde güvenli bir şekilde hapsediyor. Kor tutucu özel bir malzemeden imal ediliyor. Böylece eritilmiş yakıtın belli bir süre sızdırılmasını önlüyor. Böylece olası bir kaza durumunda zincirle, erimiş yakıtı kararlı bir şekilde tutan özel bir malzemeyle kısmen doldurulacak şekilde tasarlandığı paylaşıldı. Böylece olası bir kaza durumunda zincirleme reaksiyon anında durduruluyor. Artırılmış deprem, darbe ve hidrodinamik dayanıklılığa sahip olan ekipman, su baskınlarına karşı da azami ölçüde güvenlik sağlıyor.

Kor tutucu, koni şeklinde bir tanka benziyor. Ekipmanın gövde yüksekliğinin 5,8 metre, çapı 6,1 metre, ağırlığının ise 169 ton olduğu belirtildi.

Kurulum Planlanan Zaman Dilimde Yapıldı

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh, kor tutucunun tasarımda öngörülen konuma yerleştirildiğini belirtti. Butskikh, “Montaj operasyonu kapsamında, gövdenin reaktör şaftı dibinde aldığı konumunun ölçümleri dikkatle izlenerek montaj işlemi tamamlandı. Kurulum, Akkuyu NGS inşaat programında belirtilen zaman dilimi içinde gerçekleşti. Sonraki aşamada ise dolgu maddesi gövdeye yerleştirilecek. Kor tutucu gövdesinin etrafına betondan reaktör şaftı inşa edilecek ve bu beton dökümü tamamlandıktan sonra kiriş konsolunun montajına geçilecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Üniteler İçin de Sipariş Verildi

Daha önce, benzer bir kor tutucu Akkuyu NGS’nin birinci ünitesine de kurulmuştu. Ekipman, üçüncü nesil VVER-1200 reaktörle donatılmış Rus tasarımı modern nükleer santrallerin tamamında kullanılıyor. Akkuyu NGS, üçüncü ve dördüncü ünitelerde yer alacak kor tutucu imalatı için de sipariş verdi. Üretim, Rusya’nın Syzran (Sızran) şehrinde bulunan Tyazhmash A.Ş. imalat tesisinde gerçekleştirilecek.

Görsel Kaynakları: https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/7fc6ad83-e801-4dd2-b1c1-974abd5a6af0/2020%2FAralik%2FAA-23196049.jpg, https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2020/12/14/thumbs_b_c_facec5c0b5333dba5e4fea678403e504.jpg