Projenin başından beri devam eden Fransız – Türk ortaklığına yenisi eklendi. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin bağımsız yapı denetim ihalesi sonuçlandı. Rus nükleere Fransız danışmanlığı Türk istihdamına yarayacak. Anlaşmanın kazananı, Türk mühendislere yatırım yapmak istiyor.

Akkuyu NGS’nin bağımsız yapı denetim hizmeti ihalesini Assytem firması kazandı. Akkuyu Nükleer A.Ş, Fransız firma ile altı senelik sözleşme imzaladı. Sözleşme süreci, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Birleşmiş Sektör Standartları (Unified Industry Procurement Standard)’na uygun yürütüldü. Assystem, projenin inşaatında kullanılacak nükleer güvenlik için kritik olan yapı, sistem ve bileşenleri denetleyecek. Denetimler, Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK)’nun belirlediği standartlara uygun şekilde yapılacak.

Anlaşma, Türk mühendislere istihdam sağlayacak

Assystem’in Nükleer’den sorumlu Müdür Yardımcısı Christian Jeanneau anlaşmaya yönelik açıklama yaptı. Jeanneau, “Bu anlaşma ile işe alacağımız Türk mühendislerinin nükleer sektör kabiliyetlerini geliştireceğiz. Türkiye’de kazanılacak bu bilgi birikim, uzun yıllar ülkeye hizmet verebilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Fransız firma, Akkuyu NGS’de Türk partneri ile çalışıyor

Assystem, 2011 yılından beri Akkuyu NGS için Türk mühendislik firması Envy ile çalışıyor. Türk firma, projenin en başından beri saha parametrelerinin ölçümünde yer alıyor. Envy projeye, detaylı hidrojeolojik araştırmalar, site denetleme ve güvenliği konularında hizmet sağladı. Firma, Sinop nükleer santral projesine de çalıştı. Assystem, 2016 yılında Envy’nin %51’lik hissesine ortak oldu.
Assystem, ROSATOM’un Finlandiya’daki Hanhikivi NGS projesi için de mühendislik hizmeti veriyor. Fransız firma, Rus NGS’lerinde kullanılan VVER reaktör teknolojisinde tecrübe sahibi.

Görsel Kaynağı: http://www.envy.com.tr/wp-content/uploads/2018/05/news_image-1000×700.jpg