Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin en kritik ekipmanlarından biri üçbin km’lik deniz yolculuğunu tamamladı. Birinci ünitenin kalbi olduğu belirtilen teslimat proje sahasındaki Doğu Kargo Terminali’ne ulaştı. Ekipman, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un makina yapımı bölümüne bağlı tesiste üretildi. İmalat, Türk tarafı yetkililerinin denetim ve gözetimi altında yapıldı. Montaj, özel bir komisyonun kontrolünden sonra başlayacak.

Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinde yer alacak Reaktör Basınç Kabı, inşaat sahasına teslim edildi. İçerisinde nükleer yakıt demetlerini (reaktör kalbi) barındıracak ekipman, enerji üretimi sırasında ortaya çıkacak nükleer reaksiyonlara yönelik tasarlandı. Reaktör Kabı, Rosatom’un makina üretim bölümüne bağlı AEM-Technology A.Ş. firmasının Atommash fabrikasında üretildi. Kritik ekipmanın imalatı üç yılda tamamlandı. Kabın gövde yüksekliğinin 12 metre, çapının 4,5 metre ve ağırlığının ise 330 ton olduğu bilgisi paylaşıldı.

Reaktör Kabı, gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra kalite kontrolünden geçecek. Özel bir komisyon, ekipmanın tasarım ve üretim dokümanlarını inceleyecek. Reaktör Kabının hassas kontrolleri için ölçüm cihazları kullanılacak. Kritik ekipman, incelemenin ardından montaja gönderilecek. Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve yetkilendirdiği bağımsız denetim kuruluşları, imalatın tüm aşamalarında denetim ve gözetim faaliyetlerinde bulundu. Sahada yapılacak üretimlerin tamamı, NDK ve yetkilendirdiği kuruluşlarca denetleniyor.

Teslimata ilişkin, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butskikh açıklama yaptı. Butskikh’in açıklamasına göre, birinci ünitedeki iç koruma kabuğunun ikinci katmanı, konsol ve destek kirişi gibi yapısal elemanların kurulumu tamamlandı. Butskiksh, kor tutucu ve reaktör koruyucunun tasarlanan konumlarına yerleştirildiğini vurguladı.

Görsel Kaynakları: https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2020/11/10/thumbs_b_c_a62c91aa5b28fd04f15767a591ca7ca1.jpg?v=140457, https://i.dha.com.tr/15648/imgs/111120201144016184883.jpg