Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin potansiyel tedarikçileri için çevirimiçi bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminerde, Akkuyu Nükleer A.Ş. yetkilisi, daha fazla Türk firmasının projede yer almasının santral maliyetini optimize edeceğini paylaştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çukurova Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği toplantıya Adana ve Mersin’den üreticiler katıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin potansiyel tedarikçileri için 12 Ekim 2020 tarihinde bilgilendirme semineri düzenlendi. Programa, Mersin ve Adana’dan 49 üretici firmadan 70 temsilci katıldı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş ve proje ana yüklenicisi TİTAN-2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş’den yetkililer program kapsamında sunum yaptılar. Katılımcılar, projenin ekipman ve malzeme tedarik prosedürleriyle ilgili bilgi paylaştı. Sunumlar sırasında, ihale süreçleri, katılım koşulları ve tedarikçi seçim usullerinden bahsedildi. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları ise, projenin sertifikasyon süreçlerini paylaştılar.

Frolov, “Daha Fazla Türk firmasını projeye katmak bizim çıkarımıza”

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov, yerli sanayinin proje masraflarına verdiği katkıya değindi. Frolov, “Akkuyu NGS kapsamındaki masrafların optimize edilmesi açısından tedarikçiler arasındaki rekabeti artırmak ve daha fazla Türk firmasını projeye katmak bizim de çıkarımıza” dedi. Yerli katkıyı arttırmak için satın alma süreçlerinin anlatılmasının gerekli olduğunu vurgulayan Frolov, yerli imalatçı ile sektörel etkinlik ve toplantılarda düzenli olarak bir araya geldiği bilgisini paylaştı.

Görsel Kaynağı: http://www.akkuyu.com/libs/libs/20201210043734t41size300.jpg