Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin birinci ünitesinde kullanılacak dört kritik ekipman teslim edildi. Ekipmanlar, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un makina yapımı bölümüne bağlı tesiste üretildi. Gemiyle taşınan kargo, santral sahasına Liebherr marka vinç ile indirildi.

Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinde dört buhar jeneratörü görev yapacak. Jeneratörler, reaktörün çekirdeğinden elde edilen ısı enerjisi ile besleme suyunu buharlaştıracak. Ekipmanlar, Rosatom’a bağlı AEM-Teknoloji firmasının Atommash fabrikasında üretildi. Gemiyle taşınan ekipmanlar santral sahasındaki Doğu Deniz Terminaline teslim edildi. Jeneratörler, Liebherr marka LR1800 paletli vinç ile gemiden indirildi.

Kritik ekipmanlar giriş kontrolleri için ağır yük depolama alanına aktarıldı. Kontrol kapsamında, tedarik edilen malzemelerin kullanıma uygunluğu denetlenecek. İncelemeler, Akkuyu Nükleer A.Ş uzmanları komisyonluğunda yürütülecek. Denetlemelerde, proje ana yüklenicisi TİTAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş, AEM-Technologies, OKB Gidroprress A.Ş. uzmanları ve reaktörün tasarım geliştiricileri de yer alıyor.

Buhar jeneratörü, birinci güvenlik sınıfına giren bir ürün özelliğini taşıyor. Gövdesi, iki eliptik tabanlı yatay silindirik bir kaptan oluşan jeneratörün orta kısımda, reaktör soğutucusu giriş ve çıkış kolektörleri bulunuyor. Projede kullanılacak 3+ nesil VVER-1200 reaktörlerinin her biri dört adet buhar jeneratörü ile donatılacak.

Görsel Kaynağı: http://www.akkuyu.com/libs/libs/20200110021331t62size300.jpg