Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) dördüncü güç ünitesinin inşası için temel açma çalışmaları başladı. Rusya’nın desteği ile yürüyen projede NGS’nin birinci güç ünitesi büyük boyutlu ekipmanları tamamlanırken üçüncü üncü güç ünitesinin inşaat sahalarında çalışmalar tam ölçekte devam ediyor.

Rus Devlet Kuruluşu Rosatom, 2010 yılında imzalanan hükümetler arası (G -G) anlaşma uyarınca Türkiye’de ‘Yap, Sahip Ol, İşlet’ modeliyle VVER-1200 reaktörlü dört güç ünitesine sahip, toplam 4800 MW kurulu güç kapasiteli nükleer güç santrali inşa ediyor. Türkiye, kendi topraklarında nükleer güç santrali inşa etmeye 1960’larda karar verdi. 1965’te nükleer santralin kurulmasıyla ilgili ilk araştırma başlatıldı.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap-Sahip Ol-İşlet’ modeline göre gerçekleştirilen ilk nükleer güç santrali projesi olarak dikkat çekiyor. Bu model, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin santralin tasarımı ve inşaatının yanı sıra bakımının, işletilmesinden ve işletmeden çıkarılmasından da sorumlu olacağı anlamına geliyor. Tüm işletme faaliyetlerini aynı nükleer sektör şirketinin üstlenmesi inşaat kalitesi açısından için ek güvence sağlıyor.

Nükleer güç santrali projesi, Rusya ve Türkiye arasındaki mali anlamda en büyük ortak projedir.