Avrupa Parlamentosu’ndan 87 üye, nükleer enerjiyi Avrupa Birliği’nin sürdürülebilir finans sınıflandırmasına dâhil etmeye çağıran bir mektup imzaladı.

Mektup, AB’nin Ortak Araştırma Merkezi ve “çevre biliminde uzmanlığa sahip” diğer iki uzman grubunun raporlarına, nükleerin sürdürülebilir olarak nitelendirildiğini ve insan sağlığına veya çevreye diğer enerji üretim kaynaklarından daha fazla zarar vermediği bilgilerine yer verdi ve sürdürülebilir finans sınıflandırmasına dahil edilmesini talep etti.

Sürdürülebilir finans sınıflandırması, AB’nin çevre dostu olduğunu kabul ettiği faaliyetlere yapılan yatırımları yöneten bir düzenlemeler paketidir.

Mektupta, “Biz ve bir bütün olarak AB, iklim kriziyle güçlü araçlarla yüzleşme konusunda ciddiysek, nükleer enerjinin nesnel olarak sahip olduğu potansiyele ve fosil içermeyen herhangi bir teknolojiye karşı makul bir şekilde ayrımcılık yapamayız” denildi.

Üyeler, Almanya liderliğindeki bir grup nükleer karşıtı ülkeye atıfta bulunarak, “nükleer gücü olmayan veya nükleer enerjinin şu anda aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldığı üye devletlerin Avrupa Komisyonu’nu bilimsel sonuçları görmezden gelmeye ikna etmeye yönelik bariz siyasi iradeleri var” denildi.

Milletvekilleri, “Komisyon’u bu çağrıları göz ardı edecek kadar cesur olmaya ve bilimsel uzmanlarının kendilerine tavsiye ettiği yolu seçmeye, yani nükleer enerjiyi çevreci sınıflandırmaya dâhil etmeye çağırıyoruz” dedi.

Mektubu İsveç Hıristiyan Demokratları ve Avrupa Halk Partisi üyesi İsveçli Sara Skyttedal düzenledi ve 18 ülkeden ve siyasi yelpazenin her yerinden milletvekilleri imzaladı.

Avrupa Komisyonu geçen yaz yürürlüğe giren sürdürülebilir finans düzenlemesine nükleer enerjiyi dâhil etmemeye karar verdi ve 2021’de tamamlayıcı bir yetki devri kanunu kapsamına alacağını söyledi.