Derleyen : Korcan Kayrın

 

 

TEMEL YAPI TAŞLARI YERİNE OTURUYOR


7 Haziran 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci güç ünitesinde, reaktör bölümü iç koruma binasının üçüncü katmanı kuruldu. 322 ton ağırlığındaki silindirik yapının montajı yaklaşık bir gün sürdü.

1 Haziran 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye – Akkuyu NGS inşaat sahasında, ana ekipmanın montajıyla ilgili ana aşamalardan biri olan 1’inci güç ünitesine ait reaktör basınç kabının kurulumu tamamlandı. 1’inci güç ünitesinde daha önce de kor tutucunun montajı tamamlanmış, destekleyici ve taşıyıcı kirişlere beton dökme işlemi yapılmış ve reaktör kabının silindirik kısmının kuru zırhlama ve ısı yalıtımı işleri bitirilmişti. Reaktör kabının kurulumunun tamamlanmasından hemen önce ise, kabın ana ağırlık yükünü taşıyan bir destekleyici halka monte edildi.

6 Nisan 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. 20 Mart 2021’de buhar türbin ünitesinin ilk büyük boyutlu bileşeni olan, 107 tondan fazla ağırlığa ve 12 metreden fazla uzunluğa sahip, yüksek ve orta basınçlı silindir rotoru Akkuyu NGS inşaat sahasına teslim edildi.

1 Mart 2021, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Akkuyu NGS ikinci ünite reaktör binasında, Kor Tutucu (KT) ekipmanının ikinci büyük boyutlu parçası olan Konsol Kirişin kurulumu tamamlandı.

28 Aralık 2020, Büyükeceli, Mersin, Türkiye. Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS 2. güç ünitesinde iç koruma binasının birinci katmanı monte edildi. Ayrıca, 1. güç ünitesinde, reaktör şaftı ekipmanının en önemli elemanlarından biri olan taşıyıcı kirişin kurulumu tamamlandı.

 

Kaynak: Akkuyu Nükleer A.Ş.