Nükleer Düzenleme Kurumu Denetim Ekibi, Akkuyu NGS Projesinin kritik ekipman ve malzemelerini yerinde denetledi.

Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) temsilcileri, 15-19 Mart 2021 tarihleri arasında Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi kapsamındaki imalatları gerçekleştiren Rus ekipman ve malzeme üreticilerini ziyaret etti. NDK Heyeti, Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesi için reaktör basınç kabının ve tesisin ana ekipmanı gibi diğer birçok bileşeninin üretildiği Saint-Petersburg’daki İzhorskiye Zavody A.Ş. üretim tesisini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, ekipman imalatı için yürütülen üretim sürecine dair organizasyon ve kalite planları dahilindeki imalat çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

NDK-Akkuyu-NGS-Denetim

Kaynak: Akkuyu NGS | www.akkuyu.com

Denetim sırasında, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcileri, Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Alexey Frolov ve Nükleer Düzenleme Kurumu ile İlişkiler Direktörü Ahmet Çelik, NDK Denetim Dairesi Başkanı Yusuf Ceylan başkanlığındaki Türk heyetine eşlik etti.

Denetimden sonra, Akkuyu NGS reaktör holündeki ana ekipmanlar için baz metal elemanlarının üretildiği OMZ Special Steels Ltd. firmasını ve hermetik kapı üreticisi NPO Special Materials Corporation A.Ş.’yi ziyaret etti. Denetim kapsamında son olarak ise gömülü elemanlar, güçlendirilmiş üniteler ve reaktör binasının iç koruyucu elemanları (VZO) dahil olmak üzere çeşitli metal yapıların üretildiği TITAN-2 HOLDING’in alt kuruluşu olan TITAN Technology Pipeline firmasını ziyaret etti.

NDK-Akkuyu-NGS-Kaynak-Ziyaret

Kaynak: Akkuyu NGS | www.akkuyu.com

Ziyaret sırasında NDK temsilcileri, üretim tesislerinde tesis yöneticileri ve kalite kontrolünden sorumlu bölüm müdürleri ile toplantılar düzenledi ve ayrıca denetimin son gününde TITAN-2 ŞİRKETLER GRUBU A.Ş. Genel Müdürü Grigory Naginsky ile bir araya geldi. Görüşme sırasında, Genel Müdür Grigory Naginsky ve Akkuyu NGS Projesi’nde yer alan diğer yöneticiler tarafından NDK temsilcilerine Akkuyu NGS’de devam eden inşaat çalışmaları, proje kapsamında planlanan ekipman montajının programı ve teknolojileri ile yürütülecek ana aşamalar hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

NDK-Akkuyu-NGS-Denetim-Ziyareti

Kaynak: Akkuyu NGS | www.akkuyu.com

Kamu Kurumları ile İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Yönetici Direktörü Aleksei Frolov ziyaret kapsamında“Nükleer Düzenleme Kurumu, Akkuyu NGS Projesi kapsamında, ana malzeme ve ekipman üretimi süresince yürütülen tüm aşamalarda ilgili Yönetmelikler ve verilen Lisanslar doğrultusunda denetimlerini yoğun bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye’de nükleer santral  projelerinin lisanslanması alanında Türk mevzuatının gereksinimlerine göre, Akkuyu NGS Projesinde olduğu gibi ekipman ve malzemeleri üreten tüm imalatçılar, mecburi NDK belgelendirme sürecinden geçmektedirler. Bu malzeme ve ekipmanların üretimleri sırasında ise Nükleer Düzenleme Kurumu denetim faaliyetlerini sürdürerek, imalatların kalite planlarına göre üretilmesi konusunu denetler ve ilgili kalite planlarında belirlediği denetim adımları doğrultusunda düzenli olarak fabrikaları ziyaret eder. Akkuyu NGS projesinin İş sahibi ve Sorumlusu olan AKKUYU NÜKLEER A.Ş., NDK ve ekipman üreticileri arasındaki koordinasyonu ve iletişimi sağlayarak, NDK’ya etkili denetim faaliyetleri için gerekli tüm desteği vermektedir.”  dedi.

NDK-Akkuyu-Denetim-İmalat-Ekipman

Kaynak: Akkuyu NGS | www.akkuyu.com

NDK Denetim Dairesi Başkanı Yusuf Ceylan “NDK açısından projenin ve ekipman imalatının en önemli konusu nükleer güvenlik. Ekipmanların imalatı süresince ilgili kalite planlarını titizlikle değerlendirerek, dereceli yaklaşım çerçevesinde 1., 2. ve 3. güvenlik sınıfina ait tüm ekipmanların seçilen kontrol noktalarında NGS inşaat sahasına gönderilmeden önce ilgili imalat tesislerinde hem NDK hem de Teknik Destek Kuruluşu NÜTED A.Ş. tarafından denetim ve gözetimler gerçekleştirerek, ekipmanların tüm güvenlik standartlarına ve gereksinimlerine uygun olarak üretildiğinden emin olmalıyız.” ifadelerine yer verdi.