Dukovany Nükleer Güç Santrali (NGS)’ne yapılacak yeni ünitenin inşası kapsamında açılacak ihalenin ön eleme turu sonuçlandı. Kazananlar, Kasım 2021 sonuna kadar tekliflerini sunacaklar. Çekya Endüstri ve Ticaret Bakanlığı (MIT)’nın yaptığı açıklama ile ünitenin 2036 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Çekya hükümetinin Haziran 2020’de,  ČEZ ve proje firması Elektrárna Dukovany II ile imzaladığı anlaşma ile kurulacak yeni ünitenin yarışmacıları belli oldu. Adayların, EDF, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Rosatom ve Westinghouse olduğu paylaşıldı. MIT’nin açıklamasına göre, güvenlik değerlendirmesinden geçen adaylar, Elektrárna Dukovany II tarafından Kasım 2021’e sonuna kadar tekliflerini vermeleri için davet edilecek. Tekliflerde, tüm hizmet sağlayıcıların (ana yüklenici, alt yüklenici ve ilgili konsorsiyum/iş ortaklığı üyeleri) proje için  hazırlayacağı mülkiyet ve finansal gösterge bilgileri yer alacak.

Toplanan bilgiler kapsamında, ČEZ’in hükümete hazırlayacağı bir paket ile projeye fiyat teklifi verecek adaylar belirlenecek. MIT, ön eleme sürecinin Uluslararası Atom Enerji Ajansı (IAEA) standartlarına göre yapıldığını paylaştı.

dukovany-nukleer-santral-uniteler-resim

Çekya hükümetinin, gelecekte ortaya çıkabilecek her türlü politik veya hukuki riske karşı garanti verdiği proje için 2024 yılına kadar reaktör tedarikçisinin belirlenmesi ve lisanslama sürecinin tamamlanması öngörülüyor. Ünitenin, 2036 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Bakanlığın hazırladığı proje takvimi aşağıda sunulmaktadır:

  • Nisan 2021 – Aralık 2021 potansiyel adayların güvenlik değerlendirme aşaması;
  • Aralık 2021 hükümet ihale çağrısı için adayların liste onayı;
  • 2022-2023 ihale süreci ve tedarikçiler ile görüşmeler;
  • 2023 tedarikçi onayları;
  • 2023-2024 tercih edilen tedarikçi ile bir sözleşmenin müzakere edilmesi, sonuçlandırılması ve imzalanması;
  • 2029 inşaanın başlaması
  • 2036 devreye alma
dukovany-santral-ici-calisma