Haber: Murat ÖZGÜL

GE Steam Power (GE) firması, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi için ilk teslimatını gerçekleştirdi. AtomEnergoMash JSC (AEM) ve General Electric ortaklığında kurulan AAEM Turbine Technology LLC ile 2007’de yapılan anlaşma ile Rosatom Devlet Nükleer Enerji Şirketine bağlı  işletmeler ilk kez Avrupa standartlarına uygun türbin adası ekipmanı üretmeye başladı. Kritik ekipman, GE’nin Fransa, Belfort şehrindeki fabrikasında üretildi.

GE firması, Akkuyu NGS projesine yönelik ilk teslimatını yaptı. Firmanın Fransa, Belfort’daki fabrikasında üretilen Arabelle buhar türbin modülünün ilki Atomenergomash’a teslim edildi. Dört ünitenin tamamında yer alacak türbinlerin her biri 1.2 GWe güç sağlayacak. Arabelle buhar türbinleri; yüksek basınç/ara basınç (HIP) ve iki düşük basınç modüllerini içeriyor.

akkuyu-nukleer-guc-modul

Atomenergomash CEO’su Andrey Nikipelov,” Akkuyu projesinde yer alan Rosatom’un Makine Mühendisliği bölümünün işletmeleri ilk kez Avrupa standartlarına uygun olarak türbin adası ekipmanı üretmeye başladı ” dedi.

Projenin dört buhar türbininden sorumlu olan GE, nükleer adada yer alacak Gigatop 4 kutuplu jeneratörler (Gigatop 4-poles generators) ve kondenser vakum pompalarını (condenser vacuum pumps) da üretecek.