Akkuyu NGS projesinde 2021 yılı için planlanan ilk önemli işlem tamamlandı. İkinci ünite reaktör binasında montajı tamamlanan kritik ekipman yapısal elemanlar için destek görevi görüyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi, ikinci ünite reaktör binasındaki kor tutucu ekipmanın ikinci büyük parçası olan konsol kirişinin kurulumu tamamlandı. Ekipmanın temel görevleri arasında, su temini, buharın giderilmesi, havalandırma, ölçüm cihaları için geçişlerin düzenlenmesi ile kor tutucunun durumunun incelenmesi ve muaynesi yer alıyor. Kiriş içine monte edilen gaz tahliye boru hatları, doymuş buharın sirkülasyonunu sağlayarak, kor kovanındaki basıncın izin verilen değerleri aşmamasına yardımcı oluyor. Komponent, yönlendirme plakası ve reaktörün kuru koruması gibi diğer yapısal elemanlar için destek görevi görüyor.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre, 176 tonluk ağırlığa, 9,35 metrelik çapa ve 2,2 metrelik yüksekliğe sahip olan  ekipman karbon çelikten imal edildi.

Montaj Özel bir Komisyon Gözetiminde Yapıldı

Çalışmalara başlamadan önce özel bir kızak üzerine montajlanan kirişin kurulumu bir buçuk ay sürdü. Özel bir komisyon, kritik ekipmanın montaja hazır olduğunu teyit etti. Komisyon üyeleri, montaj işlerinin görsel, ölçüm ve diğer kontrollerini gerçekleştirerek, yapının sonraki operasyon için hazır olduğunu doğruladı. Kirişin kurulumundan sonra genişletme işlemlerine devam edilecek. Bu işlemler ile, ekipmanın bakımının yapılmasını sağlayacak nozul ve koridorlar, kaynakla konsol kirişinin üzerine sabitlenecek. Aynı çalışmalar kapsamında, basınç kabı kor kovanının yapımına devam edilecek.

Bu Yıl İçinde Gerçekleştirilmesi Planlanan İlk Önemli Olay

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Nükleer Güç Santrali Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, kurulum ile ilgili açıklama yaptı. Butckikh, kor tutucu ekipmanın; gövde, konsol kiriş ve yönlendirici plaka olmak üzere 3 bölümden oluştuğunu belirtti. 2020 yılının Aralık ayında basınç kabı kor kovanı altına kor tutucu gövdesinin kurulumunun yapıldığını aktaran Butckikh, şöyle devam etti:
“Şimdi ise bunun üzerine, kor tutucu gövdesinin ve bağlantılarının korunmasını sağlayan konsol kirişi ekipmanının kurulumu yapıldı. Bu karmaşık mühendislik tasarımı, reaktörün en modern uluslararası güvenlik gereksinimlerinin karşılamasını sağlayan birkaç unsurdan biridir ve santralin güvenlik sisteminin önemli bir bileşenidir. Konsol kirişi ekipmanının kurulumu, bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanan ilk önemli olaydı.”

akkuyu-ngs-kiris-konsol-kurulum-montaj
akkuyu-ngs-kiris-konsol-vinc-kurulum