AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin başlattığı ücretsiz yüksek lisans programında yeni başvurular toplanıyor. Programa, Türk üniversitelerinden mezun mühendisler başvurabiliyor. Rusya’da verilecek eğitim sırasında öğrencilere konaklama ve mali destek sağlanacak. Programı başarıyla tamamlayan mezunlar, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un eğitim merkezinde uygulamalı eğitim ve staj görecek.

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin başlattığı ücretsiz yüksek lisans programının ikinci öğrenci alımı yapılacak. St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi, (SPBPU)’nde verilecek eğitimden 25 kişinin yararlanması planlanıyor. Türkiye’deki üniversitelerin, “Isı Mühendisliği”, “Elektrik Mühendisliği”, “Nükleer Enerji ve Teknoloji” ile “Kimyasal Teknoloji” alanlarından mezun, Türk vatandaşların başvuruları kabul edilecek. Başvurular, SPBPU öğretim üyeleriyle İngilizce dilde uzaktan yapılacak mülakatla değerlendirilecek.  Kabul edilen öğrenciler, “Isı Mühendisliği” ve “Elektrik Mühendisliği” alanlarında eğitim alacak.

Başvurular, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.  Son başvuru tarihi 12 Mart 2021 olan eğitim için, adaylarla 15-25 Mart tarihleri arasında mülakatlar yapılacak.

Eğitimleri süresince SPBPU yurdunda kalacak öğrencilere ayda 32 bin Ruble (yaklaşık 3 bin Türk Lirası) maddi destek sağlanacak. Program boyunca öğrencilerin sağlık sigortası primi ödenecek ve yılda bir defa St. Petersburg-İstanbul-St. Petersburg gidiş dönüş havayolu bileti temin edilecek.

Yaklaşık iki yıl sürecek programda Rusça eğitim yer alacak. Programı başarıyla tamamlayan mezunlar, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un eğitim merkezinde uygulamalı eğitim ve bir yıldan üç yıla kadar uygulamalı staj görecek.