Türk firmaları, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)’ne yönelik açılan ihaleleri takip ediyor. Yerli sanayi 2020 ve 2021 yıllarında projenin, su arıtma, ısı eşanjörü, jeofizik, simülasyon, kaldırma ekipmanları ve gözetleme işlerini aldı.

Akkuyu NGS inşaatı için açılan ihaleler ile Türk sanayisi nükleer sektöre çalışıyor. 2020 ve 2021 yılında projeden iş alan yerli sanayicilerin sayısı arttı. Türk firmaları, imalat, mühendislik ve hizmet sektörlerine yönelik açılan ihaleler için tekliflerini veriyor.

Proje kapsamında paylaşılan yeni ihale takvimine göre, 2021 yılında 500’den fazla ihalenin açılaması öngörülüyor. Türk imalatçı, pompa, vana, ısı eşanjörü, kaldırma ekipmanı, havalandırma üniteleri, atık su arıtma, yangın söndürme ekipmanları, kazan ve basınçlı kap gibi imalata yönelik ihalelerin aktif katılımcısı oldu.

Endüstriyel arıtmada faaliyet gösteren Eke Endüstri firması, 20 Şubat 2020 tarihinde sonuçlanan dördüncü güvenlik sınıfı tank ihalesini, 1 milyon 232 bin 80 ABD Doları teklifle kazandı. Benzer sektörde yer alan Aquashine firması, 21 Ekim 2020 tarihinde sonuçlanan, dördüncü güvenlik sınıfı kapasitif elemanlar ihalesini, 964 bin 440 ABD Doları teklifle kazandı. Yerli sanayiden üç firmanın katıldığı karıştırıcılı konteynır ihalesinin kazananı, 340 bin 133 ABD Doları fiyat teklifi Deha Tech firması oldu. Projenin inşaatında kullanılacak plakalı ısı eşanjörlerini, 30 Eylül 2020 tarihinde, 274 bin 900 ABD Doları fiyat teklifiyle kazanan Ares PHE firması temin edecek.

Yerli sanayi, Akkuyu NGS için açılan mühendislik hizmeti ve kaldırma ekipmanları ihalelerinden de iş aldı. Fransız – Türk mühendislik firması Assystem Envy, altı yerli firmanın teklif verdiği jeodinamik izleme ihalesini, 937 bin 580 ABD Doları fiyat teklifi ile kazandı. Firma, 30 Ekim 2020 tarihinde sonuçlanan aeronatik meteoroloji hizmeti ihalesini de 411 bin 329 ABD Doları fiyat teklifi ile aldı. Projenin yapı denetimi işleri için 08 Aralık 2020 tarihinde sonuçlanan ihalenin kazananı, 1 milyon 306 bin 225 ABD Doları teklifi ile Türk Loydu firması oldu. Bülbüloğlu Vinç firması, 11 Ocak 2021 tarihinde sonuçlanan kanca traversi ihalesi için verdiği 87 bin 800 ABD doları fiyat teklifi ile yeni yılda projeden iş alan firmalar arasına girdi. Savunma sanayi firması Meteksan Savunma, 3 Aralık 2020’de sonuçlanan eğitim simülasyon kompleksi ihalesini 671 bin 000 ABD Doları teklifi ile kazanarak nükleer enerji sektörüne adım attı.

Akkuyu NGS projesi için imalat ve mühendislik işlerinin yanında, iş sağlığı ve güvenliği, lojistik, bilişim hizmetleri, sarf malzeme ve sağlık sektörlerine yönelik ihaleler açılmaya devam ediyor.

İhaleler, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom bünyesindeki kurumlar, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. ve TITAN2 IC ICTAS INSAAT ANONIM SIRKETI organizatörlüğünde açılıyor. Rus tarafı, masrafların optimize edilmesi adına daha fazla Türk sanayicisinin proje katılmasını destekliyor. Proje yetkilileri, ihale süreçleri ve potansiyel iş fırsatları adına yerli sanayiciler ile çeşitli fuar, seminer ve organizasyonlarda bir araya geliyor.